poniedziałek, 13 stycznia 2014

O tym jak w paru prostych krokach zdobyć National Insurance Number

National Insurance Number - NIN , NINo czyli numer ubezpieczenia społecznego. Potrzebujemy go jeśli podejmujemy pracę w UK, chcemy założyć własną działalność czy też chcemy ubiegać się o benefity (zasiłki socjalne). Ten numer służy również do identyfikacji składek na fundusz emerytalny.

Napiszę zatem w jaki sposób ja stałam się posiadaczką w/w numeru. 

W pierwszej kolejności udałam się  do najbliższego Job centre . Niemal na samym wejściu wyznaczone były stanowiska dla petentów wyposażone w aparaty telefoniczne. Z telefonów można korzystać  bezpłatnie. Nie trzeba o tym nikogo informować . Przy każdym stanowisku jest mnóstwo ulotek z informacjami ,podane są numery telefonów .Jeśli mimo to mamy jakieś pytania,możemy skorzystać z pomocy przemiłych doradców na miejscu. Po wybraniu odpowiedniego numeru zgłasza się pracownik call center ,z którym możemy umówić nasze spotkanie -  interview w celu przyznania numeru ubezpieczenia.
Jak rozpocząć taką rozmowę:
"Hello,I would  like to apply for the national insurance number"

Pytania ,które padły w mojej rozmowie telefonicznej:
- W jakim celu aplikuje Pani o numer ubezpieczenia? (tu wymieniamy czy szukamy pracy, czy może zaczynamy pracę)
- Czy jest Pani obecnie w UK?
- Od kiedy jest Pani w UK?
- Proszę podać datę urodzenia,imię i nazwisko (najlepiej przeliterować - choć i tak moja rozmówczyni popełniła jedną pomyłkę)
- Proszę podać adres  zamieszkania w UK

Później Pani informuje nas o tym kiedy nastąpi interview , co mamy ze sobą zabrać ,gdzie się odbędzie to spotkanie. Ważne info - jeśli chcemy aby w tym spotkaniu brał udział tłumacz musimy tę informację podać właśnie w tej chwili. Myślę jednak ,że każdy kto przejdzie rozmowę telefoniczną nie powinien mieć żadnych problemów na samym spotkaniu.

Zwykle na interview czeka się około 2 tygodni  - ja miałam rozmowę już po 2 dniach. W tym samym budynku Job center. Takie spotkanie to nic innego jak potwierdzenie naszych danych . Ja zabrałam ze sobą dowód osobisty, akt małżeństwa (może być po polsku,pracownicy biura bez problemu wiedzą co gdzie jest napisane,a nawet znają sporo słów po polsku :) ). Nikt nie prosił mnie o dokumenty potwierdzające ,że mieszkam pod tym adresem co podałam. Mimo to miałam ze sobą umowę wynajmu. Rozmowa trwała ok 20 min.

Numer ubezpieczenia został dostarczony listownie po 3 tygodniach.

5 komentarzy:

 1. Ja mam zamiar wyjechac na 2 miesiace, moze trzy, w wakacje do pracy i pozwiedzac oczywiscie. Bede miala wynajety pokoj (przynajmniej taka mam nadzieje ;)). I wtedy to jest moj adres zamieszkania ale jak mam to udowodnic ? Rachunki przeciez przychodza na wlasciciela...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystarczy cokolwiek co przyszło na Twoje nazwisko. Możesz wyrobić sobie jakąś kartę w Tesco np . Jeśli będziesz pracować to może na umowie będzie Twoje nazwisko i adres zamieszkania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby pracowac to musze miec nr NIN a do tego potrzebny jest dokument z potwierdzeniem adresu zamieszkania właśnie

   Usuń
 3. Wielu moich znajomych rozpoczęło pracę bez NIN ,wystarczyło zaświadczenie ,że oczekują na spotkanie w tej sprawie. Nieważne. Tak jak pisałam ,wystarczy jakikolwiek list zaadresowany do Ciebie. Jak zakładałam kartę w Tesco ,po 2/3 dniach dostałam ją i problem z głowy.

  OdpowiedzUsuń