sobota, 20 lipca 2013

Paszport dla dziecka

Piszę o pierwszej sprawie,która okazała się dla nas problematyczna a można było tego uniknąć  i wyrobić dokumenty przed wyjazdem męża.

Chodzi mianowicie o dokument dla dziecka w tym konkretnym przypadku paszport.
Udałam się w pierwszej kolejności do Urzędu Stanu Cywilnego po odpis aktu urodzenia a właściwie po 2 odpisy - do paszportu odpis zupełny, a do formalnych spraw w Wielkiej Brytanii odpis wielojęzyczny. Obydwa odpisy otrzymałam ekspresowo :), przemiła Pani odpowiedziała na wszelkie pytania. Otrzymanie odpisów było bezpłatne
Tak więc pierwsza sprawa przebiegła bez zakłóceń.

Trochę gorzej było z samym paszportem a mianowicie ze złożeniem wniosku o jego wydanie.

Okazało się,że na wydanie paszportu potrzebna jest zgoda obydwu rodziców. Niby logiczne,ale nie pomyślałam o tym w ogóle a i kiedy spisywałam dokumenty potrzebne mi do złożenia wniosku nie było tam takiej informacji.
Nie byłoby tematu gdyby mój mąż był na miejscu ,pojechalibyśmy oboje (dziecko do 5 roku życia nie musi być obecne) i cześć. No,ale był 1800km dalej :/.

Do sedna - aby wniosek mógł zostać przyjęty ,a jeśli drugi rodzic znajduje się za granicą wymagane jest dołączenie takiej zgody pisemnie poświadczonej konsularnie bądź notarialnie. Okazało się,że najbliższa wizyta w polskim Konsulacie w Londynie możliwa jest dopiero za 2 miesiące :/ , koszt przyjazdu do Polski  zależny od cen przewoźnika (ale wiadomo z dnia na dzień te ceny nie są wcale korzystne,jak przy rezerwacji z wyprzedzeniem) . Pozostał zatem notariusz. Zrobiliśmy to tak ,że mąż udał się do polskiego notariusza (ważne : musi byc to NOTARY PUBLIC  a zgoda opatrzona klazulą Apostille). Wybraliśmy polskiego notariusza abym nie musiała biegać w Polsce po tłumaczach przysięgłych ,bo to znowu czas no i kolejne pieniądze. Usługa notariusza kosztowała nas 60 funtów.

Przy składaniu wniosku Pani nawet nie spojrzała na akt urodzenia i prosiła aby zabrać z powrotem ,bo oni mają wszystko w komputerze. Domyślam się jednak,że gdybym nie miała tego dokumentu okazałby się potrzebny :D

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Na paszport czekaliśmy 10 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz